16 czerwca – inauguracja obchodów wybuchu Powstań Śląskich
w Pszczynie


Marta Wesołowska
23 maja, 2019


Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zapraszają 16 czerwca 2019 r. do Pszczyny na inaugurację obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich.

Na gości czekać będzie mnóstwo atrakcji. O godzinie 11:00 rozpocznie się konkurs latawców dla dzieci z nagrodami (szczegóły tutaj). O 13:00 zapraszamy na uroczystą mszę polową z udziałem wojska i służb mundurowych, którą celebrować będzie Jego Ekscelencja Arcybiskup Katowicki Wiktor Skworc. Po mszy odbędzie się przemarsz na rynek i uroczyste otwarcie obchodów.

Od 12:00 w Parku Zamkowym będzie można oglądać sprzęt militarny oraz poznać działalność służb mundurowych w naszym regionie na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Nie zabraknie ciekawych zajęć dla dzieci i dorosłych. W parku podziwiać będzie można m.in. czołg z zakładów Bumar z Gliwic, Rosomaka z Siemianowic oraz wozy bojowe i samochody zadaniowe. Chętni będą mogli sprawdzić swoje oko na strzelnicy ASG.

O 15:00 pszczyński rynek zamieni się w scenę. Rozpocznie się tu widowisko historyczne przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Podczas widowiska będzie można obejrzeć scenki historyczne, które przeprowadzą widzów przez historię wszystkich powstań śląskich oraz Plebiscytu, aż do przyłączenia Śląska do macierzy.

Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.Patronat medialny objęła Telewizja Polska oraz Radio Katowice.
Serdecznie zapraszamy!